• https://www.facebook.com/Selanik-Yayınevi-107644913941904/?modal=admin_todo_tour
  • https://www.twitter.com/selanikyayinevi
  • https://www.instagram.com/selanikyayinevi

Yayıncılık ve Yayıncılığımız Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kitap çıkarmak isteyen bir yazarın, Türkiye'de yazar olmakla ilgili MUTLAKA bilmesi gereken acı gerçekler vardır. Biz bu acı gerçekleri yayınevimize başvuran her yazara ayrı ayrı anlatmakla zaman kaybetmemek için bu önemli yazıyı kaleme aldık.

ACI GERÇEK 1: Türkiye'de Bir Yılda Yaklaşık 60.000 Ayrı Kitap Çıkmaktadır.

Her yazar yazdığı eserin önemli ve değerli olduğunu düşünür. Ancak kitap çıkarmak isteyen bir yazarın, Türkiye'de bir yılda yayınlanan kitap sayısından haberdar olmasını istiyoruz. Bu rakam 60.000'dir.

ACI GERÇEK 2: Kitabınız Mağazalarda Sergilenmeyecek

Yılda 60 bin kitabın çıktığı bir ülkede bir kitapçının rafına ortalama 3 ila 5 bin adet kitap koyabildiğini de varsayarsak, kitabınızın raflarda olmasının imkanının düşük olduğunu bilmeniz gerekir. Hatta bu ihtimal neredeyse hiçtir.

Bir kitapçı tanınmış yazarın kitabını rafına koyar. Çünkü haklı olarak evine ekmek götürme kaygısı ile bilinen ve satışı kolay kitapları sergileyecektir. Bir kitapçının rafta bekleyen değil, kapış kapış gidecek kitaba ihtiyacı vardır. Eğer tanınmamış bir yazarsanız, kitabınızı kitapçılarda aramanız beyhude bir çaba olacaktır.

Kitabınız sadece internetteki kitap satış sitelerinde yer alacaktır.

ACI GERÇEK 3: Kitabınız Satmayacak

Türkiye'de kitap çıkaran yazarlar, henüz daha yolun en başında iken kitaplarının çok satacağını zannedebilir. Bu umudunu da yazdığı eserin çok iyi olmasına bağlayabilir.

Ancak yazılan bir eserin ne kadar iyi olduğunun ilk aşamada hiçbir önemi yoktur. Birçok kaliteli eser, hiç okunmadan tarihin çöplüğünde kaybolmuş, bazılarının değeri de ancak yıllar sonra ortaya çıkmıştır. Bir kitap için ilk aşamada önemli olan kitabı okuyucuya ulaştırabilmektir. Bu yüzdendir ki ünlü veya sosyal medyası güçlü olan insanların kitapları rahatlıkla satabilir. Onlar yazarlık mücadelesine merdivenin üst basamaklarında başlarken siz en alt basamaktan başlayacaksınız. Yolunuz uzun ve yorucu olacaktır.

Ülkemizde bir yılda çıkan 60 bin kitabın yarısı satış rakamı olarak 100'e bile ulaşamamaktadır. Birçok yazar bu sebeple kitap yazarlığına küser ve bırakır. Yanlış duymadınız. Satış adedi olarak birçok yazar 100 rakamına bile ulaşamaz.

Yine bu 60 bin kitabın ancak yüzde beşi, bir yılda 1000 satış adedine ulaşabilir. Bu kitaplar genelde bir yazarın üçüncü, dördüncü kitabı olmaktadır. Yazarlık noktasında bir serüveni olan kişilerdir. Her sektörde böyle değil midir? Önce temelden başlanır ve yıllar geçtikçe daha iyi yerlere gelinir. Bir anda tepeye oturamazsınız. Eğer yazarlığa yeni adım attıysanız size şu gerçeği söylemek zorundayız. Kitabınız satmayacak.

Aslında bu kısımda önemli olan, kitap sektöründeki vahim satış rakamlarını öğrenmeniz. Kitabı binlerce satan yazarların sayısı sınırlıdır.

ACI GERÇEK 4: Kitabınızdan Para Kazanamayacaksınız

Üzülerek görüyoruz ki bir kısım yazarlarda "kitap yazarım, köşeyi dönerim" algısı var. Bu kadar senedir sektörde yaptığımız gözlemler neticesinde bu şekilde düşünüp de başarılı olan tek bir kişiye rastlamadığımızı belirtmek isteriz. Ne gördük ne duyduk.

İşin daha acısı da yazarların neredeyse tamamı bırakın para kazanmayı, emeklerinin karşılığını dahi alamamaktadır. Çünkü Türkiye genelinde bir yazarın telif oranı kitabın etiket fiyatının %7'si ila %10'u arasındadır. Türkiye'deki kitap satış rakamları da ortadayken Türkiye'de "para kazanıyorum" diyen yazar çok sınırlı sayıdadır.

Yazarın eseri üzerinden bu derece az telif almasının en önemli sebebi dağıtımcıların uyguladığı iskontodur.

Örnek vermek gerekirse, etiket fiyatı 20 TL olan bir kitabı internetteki bir kitapçıda 12 TL'ye sattıran sistem, bu kitabı yayınevinden 8-10 TL bedelinde alır. Daha henüz yolun başında kitabın bedelinin en az yarısı sistem tarafından kesilmiştir. Geriye kalan miktardan çeşitli masraflar ve vergiler de düştükten sonra, yayınevinin kendini sürdürebilmesi ve yazarına telif ödeyebilmesi çok az bir para kalır.

Özetle emeklerinin karşılığını alamayan birçok yazarın yaşadığı hüsranı yaşamamanız için bu gerçekleri bilmenizde fayda vardır. Yazarlık da mesleğimiz olan yayıncılık da para için yapılacak işler değildir.

ACI GERÇEK 5: Kitabınız İçin Para Ödemek Zorunda Kalacaksınız

Kitap çıkartmak isteyen yazarlar öncelikle çeşitli yayınevlerine başvururlar. Ancak çok az yazar, kitaplarını büyük ve maddi olarak güçlü yayınevlerinde bastırma şansı bulur. Bunun dışında kalan çoğunluk ise eserlerini yayınevlerine ücret ödeyerek bastırma şansı bulur.

 

YAZARLARA UYARILARIMIZ

* Yazdığınız eseri, incelemesi için gönderebildiğiniz kadar yayınevine gönderin. Henüz ilk kitabı olmasına rağmen eserini ücretsiz şekilde yayınlatabilmiş yazarlar var. Bu oran binde bir bile değil ancak bir yazar öncelikle bu silsileyi izlemeli. Şans bu. Belli olmaz.

* Kitabınızı ücretsiz basacağız diyenlere mesafeli yaklaşın. Çünkü ücretsiz basıyoruz demelerine rağmen insanları dolandıran iki tip yayıncılık türedi.

Birincisi; Ücretsiz dedikten sonra herhangi bir evrede sizden ücret talep eden yayınevleri,

İkincisi; "Herkesin kitabını ücretsiz yayınlıyoruz" diye reklam yapıp, gelen yazarları kapak tasarımı, editörlük ve diğer işler için aslında kendilerine ait olan ajanslara yönlendirip ekstra yüksek ücretlerle kitap yayınlayan yayınevleri. Bizim aslında o ajanslarla ilgimiz yok derler. Doğru değil. Aslında var.

Bu iki tip yayınevine denk gelirseniz koşarak uzaklaşın. Çünkü dürüst olmayan kurumlar sizi başka konularda da hüsrana uğratacaktır.

 

SELANİK YAYINEVİ OLARAK BİZ NE YAPIYORUZ?

*Biz öncelikle yazara ACI GERÇEKLERİ söylüyoruz. Olmayacak şeyleri vaat etmiyoruz.

*Eserin basım, editörlük, mizanpaj ve tasarım maliyetlerini yazardan alıyoruz. Selanik Yayınevi bu noktada bir kazanç sağlamamaktadır. (Maliyet yazarın taleplerine, eserin sayfa sayısına, basım adedine ve anlaşmamıza göre değişmektedir. Bu aralık 2000 TL - 6000 TL arasında değişir)

*Vergi ve maliyetler düşüldükten sonra kitapların satışından elde edilen karı yazarla eşit olarak paylaşıyoruz. Bu yüzden Türkiye'de en yüksek telif oranlarını veren yayınevlerinden biriyiz. (Telif oranımız %15'tir.)

*Yazara sözleşmeyi tek taraflı feshetme hakkı veriyoruz.