• https://www.facebook.com/Selanik-Yayınevi-107644913941904/?modal=admin_todo_tour
  • https://www.twitter.com/selanikyayinevi
  • https://www.instagram.com/selanikyayinevi

Yayıncılık ve Yayıncılığımız Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kitap çıkarmak isteyen bir yazarın, Türkiye'de yazar olmakla ilgili MUTLAKA bilmesi gereken acı gerçekler vardır. Biz bu acı gerçekleri yayınevimize başvuran her yazara ayrı ayrı anlatmakla zaman kaybetmemek için bu önemli yazıyı kaleme aldık.

ACI GERÇEK 1: Türkiye'de Bir Yılda Yaklaşık 60.000 Ayrı Kitap Çıkmaktadır.

Her yazar yazdığı eserin önemli ve değerli olduğunu düşünür. Ancak kitap çıkarmak isteyen bir yazarın, Türkiye'de bir yılda yayınlanan kitap sayısından haberdar olmasını istiyoruz. Bu rakam 60.000'dir.

ACI GERÇEK 2: Kitabınız Mağazalarda Sergilenmeyecek

Yılda 60 bin kitabın çıktığı bir ülkede bir kitapçının rafına ortalama 3 ila 5 bin adet kitap koyabildiğini de varsayarsak, kitabınızın raflarda olması imkanının düşük olduğunu bilmeniz gerekir. Aktif satışta olan yüz binlerce kitap arasında bu ihtimal neredeyse hiçtir.

Bir kitapçı tanınmış yazarın kitabını rafına koyar. Çünkü haklı olarak evine ekmek götürme kaygısı ile bilinen ve satışı kolay kitapları sergileyecektir. Bir kitapçının rafta bekleyen değil, kapış kapış gidecek kitaba ihtiyacı vardır. Eğer tanınmamış bir yazarsanız, kitabınızı kitapçılarda aramanız beyhude bir çaba olacaktır.

Kitabınız sadece internetteki kitap satış sitelerinde yer alacaktır.

ACI GERÇEK 3: Kitabınız Satmayacak

Türkiye'de kitap çıkaran yazarlar, henüz daha yolun en başında iken kitaplarının çok satacağını zannedebilir. Bu umudunu da yazdığı eserin çok iyi olmasına bağlayabilir.

Ancak birçok kaliteli eser, hiç okunmadan tarihin çöplüğünde kaybolmuş, bazılarının değeri de ancak yıllar sonra ortaya çıkmıştır. Günümüzde birçok eser, satış adedi olarak 100 rakamına bile ulaşamamaktadır. 

Yazarlık da bir kariyerdir.  Önce temelden başlanır ve yıllar geçtikçe daha iyi yerlere gelinir. Kimse bir kitapla çok satan bir yazar olamaz. Hali hazırda ünlü biri değilseniz veya güçlü bir sosyal medyanız yoksa çok satan bir yazar olmanız uzun yıllarınızı alacaktır.   

Hatta birçok yazar bu sebeple yazarlığa küser ve bırakır. 


ACI GERÇEK 4: Kitabınızdan Para Kazanamayacaksınız

Üzülerek görüyoruz ki bir kısım yazarlarda "kitap yazarım, köşeyi dönerim" algısı var. Bu kadar senedir sektörde yaptığımız gözlemler neticesinde bu şekilde düşünüp de başarılı olan tek bir kişiye rastlamadığımızı belirtmek isteriz. Ne gördük ne duyduk.

İşin daha acısı da yazarların neredeyse tamamı bırakın para kazanmayı, emeklerinin karşılığını dahi alamamaktadır. Çünkü Türkiye genelinde bir yazarın telif oranı kitabın etiket fiyatının %7'si ila %10'u arasındadır. Türkiye'deki kitap satış rakamları da ortadayken Türkiye'de "para kazanıyorum" diyen yazar çok sınırlı sayıdadır.

Yazarın eseri üzerinden bu derece az telif almasının en önemli sebebi dağıtımcıların uyguladığı iskontodur.

Örnek vermek gerekirse, etiket fiyatı 20 TL olan bir kitabı internetteki bir kitapçıda 12 TL'ye sattıran sistem, bu kitabı yayınevinden 8-10 TL bedelinde alır. Daha henüz yolun başında kitabın bedelinin en az yarısı sistem tarafından kesilmiştir. Geriye kalan miktardan da çeşitli masraflar ve vergiler düştükten sonra, yayınevinin kendini sürdürebilmesi ve yazarına telif ödeyebilmesi için çok az bir para kalır.

Özetle emeklerinin karşılığını alamayan birçok yazarın yaşadığı hüsranı yaşamamanız için bu gerçekleri bilmenizde fayda vardır. Yazarlık da, mesleğimiz olan yayıncılık da para için yapılacak işler değildir.

ACI GERÇEK 5: Kitabınız İçin Para Ödemek Zorunda Kalacaksınız

Kitap çıkartmak isteyen yazarlar öncelikle çeşitli yayınevlerine başvururlar. Ancak çeşitli özelliklere sahip çok az yazar, kitaplarını yayınevlerinden ücretsiz bastırma şansı bulur. Bunun dışında kalan çoğunluk ise eserlerini yayınevlerine ücret ödeyerek bastırmak zorunda kalmaktadır.

Selanik Yayınevi olarak biz de tarafımıza başvuran tüm yazarların eserlerini ücretsiz basmak isterdik. Ancak takdir edersiniz ki bu ekonomik olarak mümkün değil. Bir kitabımızı basım sürecine soktuğumuz anda, matbaa, mizanpaj, editörlük ve tasarım işlemleri için çeşitli giderler ortaya çıkmaktadır.  Birçok kitap, maliyetini dahi çıkaramadığı için zarar yapmamak ve yayıncılık hayatımıza devam edebilmemiz adına yayınevimizde maliyetler yazara aittir.